четверг, 18 мая 2017 г.

Практична робота № 6.Введення та виведення даних. Робота зі змінними

Урок на тему: "Практична робота № 6. Введення й виведення даних, робота зі змінними"

Мета:
навчальна мета:засвоїти відомості з основ алгоритмізації та програмування, познайомитися з поняттями програми мовою Delphi та її складовими;
розвивальна мета:возвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами;
виховна мета:виховувати зосередженість, вміння активно сприймати новий матеріал.
Підручники та обладнання:
  1. «Інформатика 11 клас». Навчальний підручник. / Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І, Чернікова Л.А, Шакатько В.В. – Київ: «Генеза», 2011 -302 с.
  2. Програма BorlandDelphi 7на кожному робочому місці.
  3. Інтерактивна дошка.
Тип уроку:засвоєння нових знань, формування вмінь
Структура уроку
  1. Організаційний момент (1 хв)
  2. Актуалізація опорних знань учнів (2-3 хв)
  3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв)
  4. Вивчення нового навчального матеріалу (15 хв)
  5. Практична робота: вироблення практичних навичок. Інструктаж з техніки безпеки (20 хв)
  6. Підсумок уроку (3 хв)
  7. Домашнє завдання (1 хв)
  8. Оцінювання та мотивація (1 хв)                                                                                                                                                                                                                                                                                    
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Практична робота № 2Введення й виведення даних, робота зі змінними.».
ІІ.Актуалізація опорних знань учнів
  1. Що таке обробник події? (Процедура, яка виконується при настанні певної події, називається обробником цієї події).
  2. Що таке процедура? (Це частина програми, яка має імя та яку можна за цим іменем викликати на виконання в різних частинах програми)
  3. Наведіть загальний вигляд команди, якою можна змінити значення властивості елемента керування. Наведіть приклади таких команд.
  4. Як позначаються синтаксичні помилки в середовищі розробки?(Помилки позначаються підкресленням слова) Наведіть приклади.
IIIПовідомлення теми, мети, завдань уроку
Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з відомостями з основ алгоритмізації та програмування, навчатися створювати найлегші програми за допомогою мови програмування Delphi.
IVВивчення нового навчального матеріалу
У мові програмування Delphi кожна змінна має ім’я, значення та тип.
Тип змінної визначає, які значення може набувати ця змінна, які операції над нею можна виконувати і ділянку пам’яті якого розміру програма виділить для зберігання значення цієї змінної.
Змінні хуz, які використовують в процедурі, за умовою задачі можуть набувати довільні дійсні значення. Таким значенням відповідає тип Real (англ. real – дійсний). Змінні цього типу можуть набувати цілі й дробові значення від –5 *10–324 до 1,7 *10308, для кожного значення змінних цього типу виділяється 8 байт пам’яті.
Типи змінних, які використовуються в процедурі, вказуються після ключового слова var (англ. variable – змінна) у рядку, що знаходиться між рядком заголовка процедури і рядком зі словом begin. Цей рядок називається рядком оголошення змінних. Загальний вигляд рядка оголошення змінних такий:
var <список імен змінних одного типу, розділених комою>: <ім’я типу>;
<список імен змінних іншого типу, розділених комою>: <ім’я типу>; і т. д.
Якщо змінні набуватимуть тільки цілі значення, то для них доцільно використовувати тип Integer (англ. integer – цілий). Змінні цього типу можуть набувати цілі значення від –2 147 483 648 (–232) до 2 147 483 647 (232 – 1), для кожного значення змінних цього типу виділяється 4 бай тип пам’яті.
Для перетворення текстового представлення цілого числа у саме ціле число використовується функція StrToInt (англ. string to integer – рядок у ціле число), а для зворотного перетворення – функція IntToStr.
Вище тексту складеної процедури знаходиться ще один рядок var.
У цьому рядку вказано ім’я однієї змінної Form1 типу TForm. Ця змінна відповідає формі, що використовується у цьому проекті. У цьому рядку вказуються імена і типи тих змінних, які є доступними в будь-якій частині програми. Такі змінні називаються глобальними. На відміну від глобальних змінних, ті змінні, імена і типи яких описані в рядку заголовка процедури і в рядку var у тексті певної процедури, доступні тільки командам цієї процедури. Такі змінні називаються локальними. Про локальні та глобальні змінні поговоримо детальніше в наступних пунктах.
Об’єктам, які ми розташовуємо на формі, також відповідають змінні, імена яких збігаються з іменами відповідних об’єктів, наприклад Button1Edit1. Кожна з цих змінних теж має свій тип, наприклад змінна Button1 має тип TButton, а змінна Edit1 – тип TEdit. Імена і типи цих змінних середовище розробки вносить до тексту проекту автоматично в розділ type (англ. type – тип).
Змінна може отримати значення в результаті виконання команди присвоювання. Загальний вигляд команди присвоювання в Delphi такий: <ім’я змінної> :=<вираз>. Вираз може складатися із значення (константи: число, текст в одинарних лапках та ін.), з імені змінної або містити кілька значень та імен змінних, поєднаних знаками арифметичних операцій, функції, дужки.
Позначення арифметичних дій і правила запису виразів у Delphi схожі з аналогічними правилами, які ви розглядали під час вивчення табличного процесора Excel. Але є й певні особливості:
1) під час уведення в текст проекту десяткових дробів цілу та дробову частини потрібно розділяти крапкою;
2) під час уведення при виконанні проекту в поле десяткового дробу розділювач цілої та дробової частин залежить від налаштувань Windows (в українській версії Windows ХР за замовчуванням встановлена кома);
3) ні в тексті проекту, ні під час уведення в поле не можна використовувати звичайні дроби;
4) у Delphi немає операції піднесення до степеня; для піднесення до степеня використовується спеціальна функція, яку ми розглянемо пізніше, а поки що степінь з натуральним показником можна замінювати добутком;
5) пріоритет операцій в усіх випадках визначається правилами математики.
ІVПрактична робота: вироблення практичних навичок. Інструктаж з техніки безпеки
Практична робота № 6.
Введення та виведення даних, робота зі змінними
Увага! Під час роботи з комп'ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
  1. Відкрийте середовищеTurboDelphi7 і створіть новий проект.
  2. Установіть для форми колір фону жовтий, розміри 1000 на 600пікселів, текст заголовка Практична6.
  3. Розмістіть на формі дві кнопки, три поля та два написи.
  4. Задайте на першій кнопці текст Переміщення, на другій - Обчислення, у полів і написів - порожній текст.
  5. Розмістіть на формі біля кожного поля та кожного напису додаткові напи­си з текстами, що будуть пояснювати їхні призначення.
  6. Складіть обробник події OnClickпершої кнопки, виконання якого приведе до переміщення форми на 50 пікселів управота на 30 пікселів униз, кож­ного поля - на 20 пікселів улівота на 30 пікселівуверхі зробить їхній фон червоним.
  7. Виберіть першу кнопку та переконайтеся у правильності результатів.
  8. Складіть обробник події OnClick другої кнопки, виконання якого приведе до знаходження об'єма та площі повної поверхні прямокутного паралеле­піпеда, вважаючи, що у поля будуть уведені довжини його ребер.
  9. Виберіть другу кнопку та переконайтеся у правильності результатів.
  10. Додайте до другого обробника події команду виведення повідомлення про об'єм паралелепіпеда у вікно повідомлень. Повторно виберіть другу кноп­ку і переконайтеся у правильності результатів.
  11. Створіть у власній папці папку Prakt2 і збережіть у ній проект під іменем Prakt2.
VI. Підсумок уроку
  1. Що визначає тип змінної? (які значення може набувати ця змінна, які операції над нею можна виконувати і ділянку пам’яті якого розміру програма виділить для зберігання значення цієї змінної)
  2. Що називається рядком оголошення змінних? (Рядок після ключового слова var (англ. variable – змінна) у рядку, що знаходиться між рядком заголовка процедури і рядком зі словом begin, де вказуються типи змінних, які використовуються в процедурі)
  3. Яка різниця між глобальними та локальними змінними? (На відміну від глобальних змінних, локальні змінні, імена і типи яких описані в рядку заголовка процедури і в рядку var у тексті певної процедури, доступні тільки командам цієї процедури)
VII. Домашнє завдання       
Опрацювати матеріал підручника на ст. 56-60
VІII. Оцінювання та мотивація
Перевіряю та оцінюю роботу учнів на уроці.

Комментариев нет:

Отправить комментарий