четверг, 18 мая 2017 г.

Практична робота № 12. Розробка моделі «сутність–зв’язок» заданої предметної області. Створення бази даних у середовищі СУБД


Тема: Практична робота № 12.  Розробка моделі «сутність-зв’язок» заданої предметної області. Створення бази даних в середовищі СУБД.

Навчальна мета: Засвоїти  практичні навички в роботі з БД і СУБД

Розвивальна мета: Розвивати координацію рухів, зорову пам’ять, вміння працювати з програмами

Виховна мета: Виховувати зосередженість, вміння застосовувати новий матеріал на практиці.

Тип уроку:  Урок застосування знань і вмінь (практика)

Структура уроку
I.                   Організаційний момент
II.                Етап орієнтації
III.             Етап проектування
IV.            Етап навчальної діяльності
V.               Робота за ПК
VI.            Контрольно-оцінювальний етап
VII.         Домашнє завдання                                                                                                                                                                                                                                                                                                
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Етап орієнтації
Мета сьогоднішнього уроку якомога найкраще познайомитися з програмами для роботи з БД і навчитися працювати в СУБД

III. Етап проектування
Практична робота № 12.  Розробка моделі «сутність-зв’язок» заданої предметної області. Створення бази даних в середовищі СУБД.

ІV. Етап навчальної діяльності
Завдання
Створити модель БД та БД «Наш клас», в якій є наступні таблиці:
  1. Учні (поля Прізвище, ім’я, дата народження, клас, адреса, шифр класу, код учня (ключовий елемент) )
  2. Вчителі (поля Код вчителя(ключовий елемент), прізвище, ім’я, стаж, посада)
  3. Предмети (поля Код вчителя, назва предмета, код предмета(ключовий елемент))
  4. Оцінки (поля код учня, код предмету, код вчителя, оцінка, код оцінки (ключовий елемент))
Інструкція
  1. Відкрити програму Microsoft Access.
  2. Обрати меню Файл – Створити (Новий) – Нова база даних (БД)
  3. У вікні, яке відкрилося обираємо  - Создание таблиц в режиме конструктора.
  4. Ввести в Назву поля таблиці та обрати його тип наступні строки: Прізвище (текстовий), ім’я (текстовий), дата народження (дата/час), клас(текстовий), адреса(текстовий), код класу (числовий), код учня (счетчик).
  5. Натиснути правою кнопкою миші на полі код учня та обрати в списку Ключове поле.
  6. Закрити таблицю та у вікні яке з’явиться набрати назву таблиці – Учні. Ось ми і створили першу нашу таблицю.
  7.  Далі ми створюємо таким же чином таблиці Вчителі, Предмети, Оцінки (повторюємо кроки 3-6). При чому в кожній таблиці обираємо ключовий елемент і тип даних(числовий для запису кодів, шифрів, стажу, та ін. числових значень).

VI. Контрольно-оцінювальний етап

VII.Домашнє завдання      
Вивчити терміни, конспект
§ 21 пит. 1,3,5,7,8 с. 200 

Практична робота № 11.опрацювання одновимірних масивів


Тема:Практична робота №11.  «Опрацювання одновимірних масивів».
Мета: продовжувати формувати вміння складати програми опрацювання одновимірних масивів, перевіряти правильність складених програм;
розвивати увагу, мислення;
виховувати старанність, відповідальність, інформаційну культуру, інтерес до програмування.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІІ. Мотивація вивчення матеріалу.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
3 учні працюють з тестом(10 хв), решта відповідають на питання (проектор, екран, презентація)
Що ми знаємо про масиви? Які дії вже вміємо виконувати над елементами масиву?
1.    Що називають масивом? Які бувають масиви? Який масив називають одновимірним?
(Масив - тип даних, що складається з фіксованого числа елементів одного і того ж типу. Одновимірний масив – це лінійно впорядкована сукупність елементів одного і того ж типу. Двовимірний масив – таблиця, що складається з m рядків і n стовбчиків)
2. Як описати одновимірний масив?
1 спосіб:
Type ім’я типу=array[тип індексу] of тип елементів масиву;
Var ім’я масиву : ім’я типу;   
Приклад: Type mas=array[1..100] of real;
Var a: mas;
2 спосіб:
Var ім’я масиву :array[m..n] of тип елементів масиву;
m, n – константи цілого типу
Приклад:  Var а:array[1..20] of integer;
3.Як звернутись до елемента масиву?
ім’я масиву[порядковий номер]
a[1], a[2], a[3], a[i],…
4.Які оператори використовуються для опрацювання масивів?
(Введення, виведення, присвоєння, розгалуження, цикли)
5.Як вводяться масиви?
for i:=1 to n do
readln(a[i]);
6. Як виводяться масиви?
for i:=1 to n do
writeln(a[i]);
7. Виправити помилки в програмі знаходження суми елементів масиву
8. Виправити помилки в програмі знаходження кількості елементів масиву рівних 5.
9. Яке завдання виконують дані програми?
10.Вкажіть правильний фрагмент програми.
1)Введення лінійного масиву a[1..n] з клавіатури:
а) for i:=1 to n do read(a[i]);
б) for i:=1 to n do a[i]:=i;
в) for i:=1 to n do readln(a[i]);
2) Знайти кількість недодатних елементів масиву b[1..n].
а) for i:=1 to n do if b[i]<0 then z:=z+1;
б) for i:=1 to n do if b[i]<=0 then z:=z+1;
в) for i:=n to 1 do if b[i]<=0 then z:=z+1;
3) В масиві a[n..m] замінити від’ємні елементи нулями.
а) for i:=n  to m do if a[i]<0 then a[i]:=0;
б) for i:=n to m do if a[i]>=0 then a[i]:=0;
в) for i:=m to n do if a[i]<0 then a[i]:=0;
4) Знайти максимальний елемент масиву.
а)max:=a[1];for i:=2 to n do if max<a[i] then max:=a[i];
б) max:=a[1]; for i:=1 to n do if max
в) max:=a[i]; for i:=1 to n do if max< a[i] then max:=a[i];
5) Знайти номер мінімального елемента массиву b[1..n].
а) min:=b[1]; p:=1; for i:=1 to n do if min
б) min:=b[1]; p:=1; for i:=1 to n do if min>b[i] then begin min:=b[i]; p:=i; end; writeln(p);
в) min:=b[i]; p:=i; for i:=1 to n do if min<b[i] then begin min:=b[i]; p:=i; end; writeln(p);

IV. Формування умінь і навичок.
Колективне розв’язування задачі:
В масиві зберігається інформація про вартість кожної з M книг. Визначити кількість найдешевших книг (з однаковою мінімальною ціною).
Розв’язок:
Program Z;
uses CRT;
const n=5;
var i,k:integer; a:array[1..n]of integer; min:integer;
begin
ClrScr;
for i:=1 to n do
read(a[i]);
min:=a[1];
for i:=2 to n do
if min>a[i] then min:=a[i];
k:=0;
for i:=1 to n do
if a[i]=min then k:=k+1;
writeln;
writeln(k);
end.
Виконання практичної роботи. Інструктаж з БЖД.
Завдання практичної роботи
І варіант
В масиві зберігається інформація про кількість опадів (цілі числа) за кожний день минулого тижня. Вивести номери днів, коли опадів не було.
Розв’язок:
Program Z;
uses crt;
var i:integer; a:array[1..7]of integer;
begin
clrscr;
writeln('masiv:');
for i:=1 to 7 do
read(a[i]);
writeln;
writeln('nomer:');
for i:=1 to 7 do
if a[i]=0 then write(i,' ');
end.

ІІ варіант
В масиві записані результати N ігор футбольної команди (якщо гра закінчилася виграшем даної команди, то записано число 3, програшем - число 2, внічию - 1. Визначити окремо кількість виграшів і програшів команди.
Розв’язок:
Program Z2;
uses crt;
const n=5;
var k1,k2,i:integer;a:array[1..n] of integer;
begin
clrscr;
writeln('masiv');
for i:=1 to n do
read(a[i]);
k1:=0;k2:=0;
for i:=1 to n do
begin
if a[i]=3 then k1:=k1+1;
if a[i]=2 then k2:=k2+1;
end;
writeln;
writeln('k1=',k1);
writeln('k2=',k2);
end.
V. Підсумки уроку. Домашнє завдання.
1. Повторити оператори розгалуження, повторення.
2.Повторити задачі знаходження мінімуму, максимуму в масиві, перестановки двох елементів масиву місцями.
3. Задача №3.
В масиві зберігається інформація про вартість 1 кг N видів цукерок. Визначити порядковий номер найдешевшого виду цукерок. Якщо таких дещо, то повинен бути знайдений індекс:
           А) першого з них;

           Б) останнього з них.